Your Email Address :
Send Email Address :

Ankara Esenboğa


Türkiye’nin ikinci büyük havalimanı olan Ankara Esenboğa Havalimanı, Türkiye’nin iç ve dış hatlar terminallerini aynı çatı altında buluşturan tek havalimanı olma özelliğini taşıyor. Özgün tasarımıyla Ankara’nın yeni ve çağdaş yüzünün sembolü olan Havalimanı, aynı zamanda ülkemizin protokol ve diplomasi kapısı olarak da stratejik bir öneme sahiptir.

2010 yılında iç ve dış hatlar olmak üzere 7 milyar 759 bin 479 yolcuya ev sahipliği yapan Ankara Esenboğa Havalimanı, 2009 yılında ACI Europe tarafından “En İyi Havalimanı” seçilmiştir. 182 bin m2 terminal alanı üzerinde hizmet veren havaalanının mimari özellikleri, yolcular için uzun yürüyüş mesafeleri kısaltmakta, yer hizmetleri operasyonlarının ise çok hızlı ve etkin bir şekilde yürütülmesini sağlamaktadır.

Özgün tasarımı ve yolculara diledikleri yere kolay erişim sağlayan farklı perspektifi ile Ankara’nın yeni ve çağdaş yüzünü simgeleyen Esenboğa Havalimanı, 2010 yılında 32 havayolu şirketine hizmet verdi.

Son teknoloji ürünü güvenlik sistemleriyle hizmet veren Ankara Esenboğa Havalimanı’nda, uçağa yüklenen her bagaj Explosive Detection System (EDS) ile taranıyor ve yüzde 100 güvenlik kontrolünden geçiriliyor.

Türkiye’de kojenerasyon sisteminin devreye sokulduğu ilk havalimanı olan Esenboğa’da,  doğalgazdan elektrik üretimi sağlayan santral, atık ısı geri kazanım kazanıyla elde edilen ısıyı da terminal iklimlendirmesi için değerlendiriyor. Böylece enerji giderlerinde yüzde 25 oranında tasarruf elde edilmektedir. Çevre yatırımlarını sürdüren Ankara Esenboğa Havalimanı, ACI tarafından yürütülmekte olan Karbon Akreditasyonu çalışmalarına katılarak Akreditasyon  Sertifikası almıştır.


Ankara Esenboğa Havalimanı’nın Aldığı Ödüller;

• ACI Europe, 2009: “En İyi Havalimanı”