Your Email Address :
Send Email Address :

Antalya Gazipaşa Airport


Antalya Gazipaşa Havaalanı, Antalya’nın doğu kesiminde bulunan Alanya gibi beldeleri kapsayan turizm bölgesi için önemli bir liman konumundadır. Antalya Gazipaşa Havaalanı, mevcut altyapısı sayesinde yıllık 500 bin yolcu ağırlama kapasitesi ile Doğu Akdeniz’in yeni ulaşım noktası haline gelme hedefine doğru ilerliyor. Doğu Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nun oluşturduğu yüksek potansiyeli karşılamayı hedefleyen Antalya Gazipaşa Havalimanı, toplam 2 bin 144 metrekare terminal alanına sahiptir.

Bu havaalanının işletme ihalesini Ağustos 2007’de kazanan TAV, 4 Ocak 2008’de yapılan sözleşme çerçevesinde tesisin işletme hakkını 25 yıllığına elinde bulundurmaktadır. Gazipaşa Havaalanı, TAV’ın yurt içinde ilk defa, hava trafik kontrol hizmetleri hariç tüm üniteleriyle işletmeye başlayacağı havaalanı olma özelliğine sahiptir.

Havaalanında 1.200 metre olan mevcut pistin uzunluğu, 2011 yılında 2 bin metreye çıkarıldı. Antalya Gazipaşa Havaalanı’nda ayrıca, 96 x 50 metre boyutlarında, 2 uçak kapasiteli apron alanı da yer almaktadır. Havaalanı, 150 araç kapasiteli bir otoparka sahiptir.