Email Adresiniz :
Göndereceğiniz Email Adresi :

Toplumsal Sorumluluk


Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu
Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu, Türkiye ile İngiltere arasında siyasi ve ekonomik alanlardaki ilişkilerin başta iş ve ticaret olmak üzere farklı alanlara taşınması amacıyla 2011 yılında kurulmuştur. Tatlıdil Forumu’nun Türkiye’deki organizasyon sorumluluğunu Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İngiliz İş Konseyi ve Akfen Holding Yönetim Kurulu Üyesi Pelin Akın yürütmektedir. 28-30 Kasım 2014 tarihleri arasında İstanbul’da dördüncüsü düzenlenen Tatlıdil Forumu kapsamında anayasa, enerji, sağlık ve bölgesel sorunlar gibi konu başlıkları ele alınmıştır. Tatlıdil Forumu’na 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İngiltere Kraliyet Ailesi’nden Prens Andrew, İngiltere Dışişleri eski Bakanı Jack Straw ve Kültür Turizm Bakanı Ömer Çelik ile birlikte her iki ülkenin iş, siyaset, akademi, medya ve sanat dünyasından 120’den fazla üst düzey isim katılım göstermiştir. Ayrıca Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu kapsamında 30 Kasım 2014 tarihinde düzenlenen gala yemeğine katılan 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada bir konuşma yapmıştır.

tatlidilweb

Yönetim Kurullarında Daha Çok Kadın İçin Şirketlerarası Mentorluk Programı
Akfen Holding olarak, kurum kültürümüz doğrultusunda her bir görevin önemli ve her bir çalışanın değerli olduğu anlayışına inanıyoruz. Özellikle kadın çalışanlarımıza yönelik uygulamalarla onların toplumdaki rollerini desteklemekle birlikte, profesyonel olarak kariyer olanakları sunmaktayız. Ayrıca, Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Praesta Türkiye ve Forbes Türkiye işbirliğiyle hayata geçirilen ‘Yönetim Kurullarında Daha Çok Kadın İçin Şirketlerarası Mentorluk Programı’ kapsamında mentor olarak, kadın yöneticilerin yönetim kurulları görevlerine hazırlanmaları konusunda liderlik yapmaktadır.

AKUT Dostu
Akfen Holding, AKUT Dostu programı çerçevesinde sadece Türkiye’de değil, yurtdışında da zor durumda kalan insanlara fayda sağlayabildiği her yerde, imkânları elverdiği ölçüde operasyonlar düzenleyen, depremde, selde, toprak kaymasında, dağda, denizde, yol kazasında, doğa afetlerinde kuruluşundan bu yana, karşılıksız yardımseverlik ilkesiyle 1.055 operasyonda, 1.428 hayat kurtaran ülkemizin ilk ve en önde gelen arama kurtarma grubu olan AKUT’a bağışta bulunarak AKUT Dostu olmuştur.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Türk özel sektörünün dış ticaret, uluslararası yatırımlar, hizmetler, müteahhitlik ve lojistik başta olmak üzere, dış ekonomik ilişkilerini yürütme, bu bağlamda yurtiçi ve dışı yatırım imkânlarını araştırma, Türkiye’nin ihracatını artırmaya katkı sağlama ve benzeri iş geliştirme çalışmalarını koordine etmekle görevlidir. Bu amaçla 1986 yılında kurulan DEİK, 11 Eylül 2014’de çıkarılan 6552 sayılı kanunla yeni bir yapıya kavuşmuş, daha da güçlendirilerek “Türk özel sektörünün dış ekonomik ilişkilerini yürütme” görevini tamamıyla üstlenmiştir. Kasım 2014 tarihi itibarıyla DEİK’in 99 kurucu kuruluşu, 120 iş konseyi ve bu konseyleri oluşturan 900’e yakın üye firması ve üye firmalarının da DEİK bünyesinde 2000’e yakın temsilcisi bulunmaktadır.

Avrupa
Akfen Holding’in üst düzey yöneticileri 2014 yılında Türkiye’yi temsil etmek üzere farklı çalışma gruplarında görev almaya devam etmişlerdir. Buna göre, Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Selim Akın, Türk- Rus İş Konseyi, Akfen Holding Yönetim Kurulu Üyesi Pelin Akın Türk-İspanyol İş Konseyi ve Türk-İngiliz İş Konseyi, TAV Havalimanları Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Mustafa Sani Şener ise, DEİK Türk-Fransız İş Konseyi Başkanı olarak Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde görevlerine devam etmişlerdir.

Ortadoğu
Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Selim Akın, ayrıca Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde Türk-Irak İş Konseyi Yürütme Kurulu’nda görevine devam etmiştir.

Uzakdoğu
Akfen Holding CEO’su Süha Güçsav, DEİK Türk-Singapur İş Konseyi Başkanı’dır. Ekim 2014 tarihi itibariyle bu alanda yeni bir görev üstlenerek Singapur Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Uluslararası Ticaret ve Yatırım Ajansı’nın (IESingapore) Türkiye Onursal İş Temsilcisi olarak atanmıştır.

Üye Olduğumuz Diğer Sivil Toplum Kuruluşları
• Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD)
• Kamusal Politika ve Demokrasi Çalışmaları Merkezi (PODEM)
• Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK)
• Deniz Temiz Derneği / TURMEPA
• Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD)
• Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD)
• Türkiye Aile İşletmeleri Derneği (TAİDER)
• Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD)
• Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD)
• Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED )
• Genç Başkanlar Organizasyonu (YPO)
• B-20 Yürütme Kurulu – Altyapı ve Yatırımlar Komitesi
• Dünya Ekonomik Forumu – Küresel Şekillendiricileri
• Borsaya Kote Ortaklık Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi (KOTEDER)
• Yatırımcı İlişkileri Derneği (TÜYİD)
• Kurumsal İletişimciler Derneği (KİD)
• Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER)
• Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN)