Email Adresiniz :
Göndereceğiniz Email Adresi :

Yenilenebilir Enerji


  Yenilenebilir enerji portföyündeki yapılandırma ile HES, RES, GES ve Elektrik Toptan Satış tek bir şirket “Akfen Yenilenebilir Enerji” altında toplandı.

Adres: Turan Güneş Bulvarı İlkbahar Mah. 606.sok No:1 Yıldız/Çankaya- Ankara
www.akfenenerji.com.tr

Yenilenebilir Enerji Yatırımları

 

Akfen Yenilenebilir Enerji Grubu’nun portföyünde halen 204,1 MW faaliyette; 24,1 MW inşaat aşamasında; 10,0 MW geliştirme aşamasında* olmak üzere, toplam 238,2 MW kurulu güce sahip 14 adet HES yer almaktadır. Bunlara ek olarak ön lisans başvuru aşamasında olup ön hazırlıkları/ölçümleri devam eden tahmini 984 MW kurulu kapasiteye sahip 14 RES projesi (ve ayrıca TEİAŞ tarafından açıklanan ilave 2.000 MW’lık kapasite için eklenen 10 proje) ile güneş enerjisi alanında 15,3 MW işletmede olmak üzere toplam 151 MW kurulu güce sahip GES projesi (lisanslı ve lisanssız) bulunmaktadır.

Son Dönem Gelişmeler

 

3 Kasım 2016 tarihinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan Elektrik Üretim A.Ş.’ye ait 124MW kurulu güce sahip Menzelet ve 54 MW kurulu güce sahip Kılavuzlu hidroelektrik santralleri ile bu santrallerin kullandığı taşınmazların 49 yıl süre ile işletme hakkının devrine ilişkin özelleştirme ihalesini Akfen Holding’in iştiraki Akfen Yenilenebilir 1,25 milyar TL ile en yüksek teklifi vermiştir. Halen, ilgili santrallerin devri için gerekli çalışmalara devam edilmektedir.