Email Adresiniz :
Göndereceğiniz Email Adresi :

İDO


55 gemi ve 35 terminal ile İDO, dünyanın önde gelen feribot işletmelerinden biridir.

Adres: Kennedy Cad.
Yeni Kapı Hızlı Feribot İskelesi
Fatih İstanbul/Türkiye
Tel: +90 212 455 69 00
www.ido.com.tr

İDO İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., İstanbul’un deniz ulaşımına ve trafik sorununun çözümüne katkıda bulunmak amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından 1987 yılında kurulmuştur.

4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun hükümlerine göre gerçekleştirilen İDO ’nun %100 oranındaki hissesinin özelleştirilmesi ile birlikte 16 Haziran 2011 tarihinde Şirket, ihalede en yüksek teklifi veren TASS (Tepe-Akfen-Souter-Sera) Ortak Girişim Grubuna devredilmiştir. İDO ’nun hissedarlık yapısı Akfen Holding (%30), Tepe (%30), Souter (%30) ve Sera (%10) şeklindedir.Satış bedeli olan 861 milyon ABD doları ortak girişim tarafından ödenerek hisse satış sözleşmesi imzalandı ve İDO hisselerinin devri tamamlandı.

İDO , 9 deniz otobüsü, 2 arabalı vapur ve 4 hızlı feribot hattı ile toplam 15 hat üzerinden İstanbul şehir içi ve Marmara Denizi bölgesinde yolcu ve araç taşımacılığı hizmeti vermektedir. İDO , 55 deniz aracından (24 deniz otobüsü, 20 arabalı vapur, 9 hızlı feribot ve 2 hizmet gemisi) oluşan modern filosu ile dünyanın önde gelen deniz yolu yolcu ve araç taşımacılık şirketlerinden biridir.

İDO ’nun filosu, 37 bin yolcu ve 3 bine yakın araç taşıma kapasitesine sahip deniz araçlarından oluşmakta ve toplam 15 hatta hizmet vermektedir. İstanbul içi ve Marmara Denizi’ni çevreleyen önemli ulaşım noktalarına deniz taşımacılığı hizmeti veren İDO , faaliyet gösterdiği 35 iskelede büyük bir çoğunluğu 30 yıla varan kullanım hakkına sahiptir. Yolcu ve araç taşıma hizmetlerine ilaveten, IDO gemi, terminal ve her türlü kara tesislerinde sunduğu yiyecek ve içecek satışı, reklam alanları gibi ana faaliyet alanı dışında gelir kaynakları bulunmaktadır.

Şirket güçlü marka ismi ile geniş bir müşteri tabanına hizmet vermektedir. 2016 yılında 43,8 milyon yolcu, 8 milyon araç taşımıştır. IDO Türkiye Kalite Derneği ve TUSİAD tarafından 2010 yılı Ulusal Kalite Büyük Ödülü’ne layık görülmüştür. Yolcu ve araç taşıma hizmetlerine ilaveten, IDO’nun gemi, terminal ve her türlü kara tesislerinde sunduğu yiyecek ve içecek satışı, reklam alanları gibi ana faaliyet alanı dışında gelir kaynakları bulunmaktadır.İlaveten Euromoney tarafından organize edilen Project FinanceAwards 2011’de “European Transport Privatisation Deal of the Year” ödülünü İDO özelleştirme işlemi almıştır.

25 Adet Deniz Otobüsü

9 Adet Hızlı Feribot

19 Adet Arabalı Vapur