EN
MADENCİLİK
Anasayfa / Yatırımlar / Madencilik

MADENCİLİK

Türkiye’nin en büyük açık ocak bakır maden işletmesi

Acacia Maden Şirketi, 24 Mart 2010 tarihinde, Asya Maden İşletmeleri Anonim Şirketi unvanıyla kurulmuştur. 2011 yılında İlbak Madencilik, 2016 yılında Akfen Holding ve 2022 yılında da BMA Madencilik ’in ortaklık yapısına katılımıyla Şirket’in mevcutta 3 hissedarı bulunmaktadır.

Şirket’in güncel ortaklık yapısına göre; Akfen Holding, Şirket sermayesinin %42,5’ine, İlbak Madencilik, Şirket sermayesinin %42,5’ine, BMA Madencilik ise Şirket sermayesinin %15’ine sahiptir. 2010 yılında kurulan Şirketimize sırasıyla İlbak Madencilik, Akfen Holding ve son olarak da BMA Madencilik şirketleri ortak olarak güçlü bir ortaklık yapısına ulaşmamıza vesile olmuşlardır.

Yatırımlarının tamamı yerli sermayeden oluşan Acacia Maden İşletmeleri A.Ş., ülkemiz doğal kaynaklarını hiçbir kısıtlamaya gitmeden azami verimlilik ile ekonomiye kazandırmaya, altyapısını güçlendirmeye, etik değerlere saygılı ve doğayla uyumlu sürdürülebilir madencilik ilkesi ile uluslararası standartlarda çalışmalarına devam etmektedir.

Türkiye için önemli bir maden projesi olan Acacia Maden, 2019 Mart ayı itibariyle üretime başlamıştır.

Acacia Maden’in Kastamonu ilinin Hanönü ilçesinde bulunan 6 adet maden işletme ruhsatı dahilinde bir adet bakır açık ocak madeni ve zenginleştirme tesisi ile Amasya ilinin Göynücek ilçesi sınırlarında bulunan 1 adet maden arama ruhsatı bulunmaktadır. Hanönü ilçesinde bulunan ve Gökırmak Bakır Madeni adını taşıyan işletme bünyesinde 2019 yılının Mart ayı başından itibaren kesintisiz şekilde bakır madeni çıkarıp zenginleştirerek bakır konsantresi üretilmektedir. Üretimin tamamı ihracat yoluyla pazarlanarak ülkemize döviz girdisi sağlanmaktadır.

Kazım Özalp Mah. Karaca Sok. No: 32/7 Gaziosmanpaşa - Çankaya, Ankara/ Türkiye

+90 312 440 99 82