EN
BAŞKANIN MESAJI
Anasayfa / Kurumsal / Başkanın Mesajı

BAŞKANIN MESAJI

 

‘ Akfen Grubu olarak kuruluşumuzdan bugüne
ülkeye verdiğimiz katkının
Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında da
süreceğini biliyoruz ve inanıyoruz. ’

 

Değerli Ortaklarımız,

 

Akfen Grubu olarak pandeminin etkisiyle geçen 2021 yılının ardından 2022 yılında toparlanacağımızı ve yola kaldığımız yerden devam edeceğimizi umut ederek girdik. Ancak 2022’de öngöremediğimiz bir şey oldu; Rusya-Ukrayna savaşı özellikle Avrupa’da şok etkisi yaratırken beraberinde dünya bir enerji ve gıda kriziyle karşı karşıya kaldı.

Görüş ufkunun daraldığı bu dönemde çıkışın teknolojik gelişme ve bilimle üstesinden gelineceğini sadece biz değil tüm dünya tecrübe etti. Uzaktan çalışma, biyoteknoloji, yeni ve yenilenebilir enerji teknolojileri iş dünyasının en fazla kafa yorduğu alanlar oldu.

Türkiye’nin Rusya ve Ukrayna Savaşındaki tarafsız duruşu bazı avantajlar getirirken dezavantajlar da yarattı. Bu dönemden turizm gibi avantajlı çıkan sektörler olduğu gibi enerji ve emtia fiyatlarında keskin yükselişler nedeniyle olumsuzluk yaşanan sektörler gözlendi.

2021 yılını stratejik yatırımlardan ziyade finansal yapılanmayla geçiren Akfen Holding, savaş ve fiyat belirsizliklerinin zirve yaptığı 2022 yılında Türkiye ekonomisinin üzerinde büyümeyi başardı.

Bu başarının arkasında; enerji, turizm, limancılık, maden gibi stratejik alanlarda yapılan yatırımlarımızdaki yüksek performans etkili oldu.

Örnek vermek gerekirse; Rusya-Ukrayna Savaşı sonrası Rus doğalgazına bağımlı Avrupa’yı çok zor durumda bırakan enerji darboğazı, yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımı ve enerji depolamanın ne kadar stratejik hamleler olduğunu gösterdi. Akfen Grubu’nun 16 yıl önce başladığı ve bugün 700 MW’ye ulaşan yenilenebilir enerji yatırımlarının Türkiye için önemi, bu dönemde daha belirgin hale geldi.

“Sürdürülebilir gelecek” için Akfen Yenilenebilir Enerji’de doğayla barışık yatırımlara devam edeceğiz. Kaynak yaratmak için Akfen Yenilenebilir Enerji, 2023 yılının ilk çeyreğinde halka arz edildi. Yaratılacak kaynak, Akfen Grubu’nun geleneklerine uygun olarak yeni yatırımların geliştirilmesinde kullanılacak.

Enerjide ilgimizi çeken iki alan hidrojen ve depolama… Depolama yönetmeliğinin çıkması Akfen’in enerji portföyünü çeşitlendirme konusunda katkısı olacak. Hidrojen belki 10 yıl sonra gündeme gelmesi gereken bir enerji kaynağıyken Ukrayna -Rusya Savaşı ile gündemimize hızlıca girdi. Hidrojen enerjisini öğreniyoruz ve nasıl geliştirebileceğimize çalışıyoruz.

Akfen GYO, Türkiye’de öncülüğünü yaptığımız “şehir otelciliği” konseptine yeni yatırım alanları ekleyerek ülkeye katkı sağlamaya devam ediyor. Portföyüne; Bodrum Loft ile tatil köyü katan Akfen GYO, yine Bodrum’da iki yeni proje için çalışmalara başladı.

İstanbul Anadolu Yakasının en önemli semtlerinden Kadıköy’deki Söğütlüçeşme Projesi’ne 2023’te başlayacağız. 20 bin metrekarelik bir alanda yapılacak Söğütlüçeşme Projesiyle Kadıköy’e, Avrupa’nın en önemli yeme içme ve eğlence merkezlerinden birini kazandırmayı ve tüm yatırımcıların dikkatini çekeceğini öngörüyoruz.

Yatırımcılarımıza 1,3 milyar TL’ye yaklaşan temettü ödemesini yaptığımız Mersin Uluslararası Limanı’nında (MIP) ise dev konteyner gemilerinin yanaşmasını sağlayacak yatırımlar devam edilecek.

Akfen, kuruluşundan bu yana ortaklıklarla büyüme stratejisini benimsedi. Geçmişte ortaklıklar için; karlılık, maliyetler, yatırımın geri dönüşü gibi veriler en önemli yatırım motivasyonları arasındaydı. Ancak bugün bu kavramların yanına kurumsal yönetim ilkeleri eklendi. Artık toplantılarda eşitlik, adillik, şeffaflık, sürdürülebilir dünyaya katkı gibi kurumsal yönetim ilkelerine uyum konuşuluyor. Kurumsal Yönetim ilkelerinin “Akfen ekosistemi”ne başarıyla monte edilmesi, bize yatırım planlarımızda büyük bir konfor alanı sunuyor.

Türkiye ekonomisi, savaş, enerji ve gıda krizi tehditlerine karşın fırtınalı sularda ayakta kalmayı hatta büyüyerek çıkmayı başardı. Akfen Holding de 2022’yi yüzde 30 civarında bir büyümeyle tamamladı. Fiyatlar dalgalı devam edecek, tahmin edemediğimiz risklerle karşılaşacak gibi görünse de 2023’ün 2022’den daha iyi bir yıl olmasını öngörüyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılını kutladığı ülkemizin ikinci yüzyılının başlayacağı 2023 yılı ekonomik ve siyasi belirsizliklerin azalacağı bir yıl olacak. Taşlar yerine oturmaya başlamadan yatırım yapanın karlı çıkacağı bu dönem önemli fırsatların yakalanacağına inanıyoruz. Akfen Grubu olarak kuruluşumuzdan bugüne ülkeye verdiğimiz katkının Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında da süreceğini biliyoruz ve inanıyoruz.

Saygılarımızla

Hamdi AKIN

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı