EN
DENİZYOLU TAŞIMACILIĞI
Anasayfa / Yatırımlar / Denizyolu Taşımacılığı

DENİZYOLU TAŞIMACILIĞI

54 gemi ve 35 terminal ile İDO, dünyanın önde gelen feribot işletmelerinden biridir. 

İDO İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., İstanbul’un deniz ulaşımına ve trafik sorununun çözümüne katkıda bulunmak amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından 1987 yılında kurulmuştur.

4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun hükümlerine göre gerçekleştirilen İDO ’nun %100 oranındaki hissesinin özelleştirilmesi ile birlikte 16 Haziran 2011 tarihinde Şirket, ihalede en yüksek teklifi veren TASS (Tepe-Akfen-Souter-Sera) Ortak Girişim Grubuna devredilmiştir. Mevcut durumda İDO ’nun hissedarlık yapısı Akfen Holding (%50) ve Tepe (%50) şeklindedir.Satış bedeli olan 861 milyon ABD doları ortak girişim tarafından ödenerek hisse satış sözleşmesi imzalandı ve İDO hisselerinin devri tamamlandı.

İDO, İstanbul şehir içi ve Marmara Denizi bölgesinde yolcu ve araç taşımacılığı hizmeti vermektedir. İDO, 52 deniz aracından (24 deniz otobüsü, 20 arabalı vapur, 7 hızlı feribot ve 1 hizmet gemisi) oluşan modern filosu ile dünyanın önde gelen deniz yolu yolcu ve araç taşımacılık şirketlerinden biridir.

İDO’ nun filosu, 36 bin yolcu ve 3 bine yakın araç taşıma kapasitesine sahip deniz araçlarından oluşmaktadır. İstanbul içi ve Marmara Denizi’ni çevreleyen önemli ulaşım noktalarına deniz taşımacılığı hizmeti veren İDO, faaliyet gösterdiği 35 iskelede büyük bir çoğunluğu 30 yıla varan kullanım hakkına sahiptir. Şirket güçlü marka ismi ile geniş bir müşteri tabanına hizmet vermektedir.

IDO Türkiye Kalite Derneği ve TUSİAD tarafından 2010 yılı Ulusal Kalite Büyük Ödülü’ne layık görülmüştür. İlaveten Euromoney tarafından organize edilen Project FinanceAwards 2011’de “European Transport Privatisation Deal of the Year” ödülünü İDO özelleştirme işlemi almıştır.

 

Kennedy Cad. Yeni Kapı Hızlı Feribot İskelesi Fatih İstanbul/Türkiye

+90 212 455 69 00

 

24 ADET DENİZ OTOBÜSÜ

 

7 ADET HIZLI FERİBOT

 

20 ADET ARABALI VAPUR