EN
HAKKIMIZDA
Anasayfa / Kurumsal / Hakkımızda

HAKKIMIZDA

1976 yılında ilk şirketini Akınısı A.Ş. adıyla kuran Akfen, mühendislik projeleri ve lojman inşaatları ile büyüdü. 1986 yılından itibaren Akfen İnşaat şirketinin hayata geçmesiyle Akfen faaliyet alanını genişleterek hızla Türkiye’nin dört bir yanında yatırımcı kimliğiyle projeler geliştiren önemli altyapı gruplarından birisi haline dönüştü.

1997 yılında Holding statüsüne kavuşan Akfen, Türkiye’de Yap-İşlet-Devret modeli projelerin öne çıktığı 1990’lı yılların sonlarında Tepe Grubu ile TAV Havalimanları şirketinin kuruluşuna öncülük etti. 1997 yılında kurulan TAV Havalimanları, kısa zamanda İstanbul Havalimanı ve Ankara Esenboğa Havalimanı’nın Yap-İşlet-Devret modeli ile sözleşmelerini üstlendi. TAV faaliyetlerini yurtdışına da taşıyarak Türkiye’den dünyaya açılan dev havalimanı markası oldu.

Akfen, havadaki liderliğini adım adım denizlere de taşıdı. Akfen önce 2003 yılında ABD’li Royal Carribean Cruise Lines ile Kuşadası Yolcu limanı imtiyazını, ardından da 2005 yılında dünyanın önde gelen liman işletmecisi Singapur merkezli Port of Singapore Authority (PSA) ile yaptığı işbirliğiyle Mersin Limanı’nın işletme ihalesini aldı. Akfen, 2011 yılında ise Tepe, Sera ve İskoçya merkezli Souter Investments güç birliği ile İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) işletmesi üstlendi.

Akfen, hava ve denizde önemli işlere imza atarken, karada da varlık göstererek, 2005 yılında Doğuş Grubu ve Almanya merkezli TüvSüd ortaklığıyla kurduğu TÜVTÜRK şirketi ile Türkiye’deki tüm araç muayene istasyonlarının işletme ihalesini üstlendi.

2007 yılında Fransa merkezli dünyanın en büyük otel zincirlerinden Accor Grubu ile gerçekleştirdiği uzun vadeli işbirliği kapsamında şehir otelciliğine adım atan Akfen, Novotel & Ibis Otel markaları ile Türkiye ile Rusya’da oteller kurmaya başladı. Akfen, bunlara KKTC’deki otelini de ekleyerek oluşturduğu oteli portföyünü üstlendiği Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) şirketini 2011 yılında halka arz etti.

Halka arzlar konusunda önemli tecrübe edinen Akfen, 2007 yılında TAV Havalimanları, 2010 yılında ise Akfen Holding’in birincil ve ikincil halka arzlarını gerçekleştirdi. 2011’de ise 80 milyon TL tutarındaki tahvilin halka arzı gerçekleştirildi.

Dünyada çevre hassasiyetleri ile birlikte yükselen yenilenebilir enerji alanında portföy oluşturmaya başlayan Akfen, bu kapsamda 2011 yılından itibaren Türkiye’de bazı hidroelektrik ve güneş santrallerini satın almaya başladı. Yıllar geçtikçe Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Uluslararası Finans Kurumu (IFC) gibi dev ortaklarla güçlenen Akfen Yenilenebilir Enerji, güneş, rüzgâr ve su gibi kaynaklardan temiz enerji üretiminde Türkiye’nin önemli bir oyuncusu haline geldi.

Akfen, 2017 yılından itibaren Türkiye’nin başlattığı sağlıkta yatırım hamlesinin Kamu Özel İşbirliği modeliyle geliştirilen Şehir Hastaneleri ayağında önemli bir oyuncu olarak öne çıktı. Akfen toplam 1.1 milyar dolar yatırım bedeline sahip hastanelerden 2017 yılında Isparta, 2018 yılında Eskişehir ve 2020 yılında da Tekirdağ Şehir Hastaneleri’ni taahhüt ettiği tarihlerde tamamlayarak hizmete alma başarısını gösterdi.

Su, atık su ve katı atık yatırımlarında Türkiye’nin öncü kuruluşu olarak kurulan Akfen Çevre ve Su şirketi, 2008 yılından bu yana kamu ve özel sektör müşterilerinin ihtiyaçlarına göre tasarlanmış yatırım, finansman, mühendislik ve işletme çözümleri sunuyor. Şirketin hizmet verdiği birçok şehir hastanesi ve şirket bulunuyor.

Tepe, Alarko, Doğuş Grupları gibi yerli, Accor, PSA, ADP, IFC, EBRD ve TüvSüd gibi dev yabancı şirketlerle yaptığı ortaklıklar sonucu Türkiye’ye önemli kazanımlar sağlayan Akfen, istihdam ve kalite ile yarattığı değerlerin yanı sıra hisse satışları da ülkemize döviz girdisi sağladı.

Yönetim yapılanması, insan kaynakları potansiyeli ve ödün vermeden sürdürdüğü şeffaflık politikasıyla Türkiye’nin örnek topluluklarından biri olan Akfen Holding, büyümeye ve Türkiye’nin değerlerini çoğaltmaya devam ediyor.

Akfen Grup Yapısı